Polyp.cz

Abnormální výrustky tkáně

Nosní polypy

Polypus je řecké slovo, které v doslovném překladu znamená mnoho noh.

Nosní polypy jsou útvary vznikající vychlípnutím sliznice vedlejších dutin nosních do dutiny nosu. Mohou být ojedinělé, jednostranné nebo oboustranné. Jedná se o onemocnění nepříjemné, ale ne život ohrožující.

Postihuje asi 4 % obyvatel, mužů i žen převážně staršího věku.

Příčina obtíží

Nejstarší zmínka o nosních polypech se dochovala až z doby starověkého Egypta. Přesto není ani dnes známa přesná příčina těchto obtíží. Udává se, že jsou nejčastěji důsledkem chronického zánětu nosní sliznice.

Riziko vzniku je také vyšší u osob, které se léčí s cystickou fibrózou či probronchiálním astmatem nebo u lidí s přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou.

Projevy polypů

Polypy ucpávají nosní průduchy, projevují se proto nejčastěji sníženou nosní průchodností, v pozdějších stádiích může být dýchání nosem téměř nemožné. Zanedbané polypy mohou dosáhnout takových velikostí, že „vylézají“ z nosu ven.

S polypy souvisí také snížená schopnost čichu. Omezují také ostatní funkce nosu – ohřátí, zvlhčení a čištění dýchaného vzduchu, zvyšují tak riziko onemocnění dolních cest dýchacích. Mohou se projevovat bolestí hlavy nebo pocity tlaku v obličeji.

Vyšetření u lékaře

Vyšetření u lékaře probíhá odebráním anamnézy a prohlédnutím nosu pomocí nosního zrcátka (rinoskopie) nebo optiky (rinoendoskopie). Někdy se provádí také nosní výtěr, kterým se zjistí případná přítomnost nežádoucích bakterií. U četnějších polypů se jejich rozsah zjišťuje pomocí rentgenu nebo počítačové tomografie.

Léčení polypů

Menší polypy lze léčit pomocí nosního spreje. Ten obsahuje kortikoidy, které mají protizánětlivé a antiedematózní (proti otoku) účinky, a které dokáží některé polypy zcela odstranit. Léčba může trvat i několik měsíců. Není potřeba se obávat nežádoucích účinků kortikoidů, protože působí pouze v místě aplikace.

V případě neúspěšné léčby pomocí nosního spreje lze omezenou dobu (1 – 2 týdny) užívat kortikoidy v tabletách. Pokud selžou tyto konzervativní metody, je nutné polypy odstranit chirurgicky.

Podle velikosti postižení se zákrok provádí jen při místním znecitlivění, v analgosedaci (částečně při vědomí) nebo při celkové narkóze. Důležitá je také pooperační léčba, která spočívá v dlouhodobém používání nosních sprejů, které brání jejich brzkému navrácení.

I přes veškerou snahu lékařů a pacientů je bohužel hlavní komplikací nosních polypů jejich častá recidiva.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.