Polyp.cz

Abnormální výrustky tkáně

Děložní polypy

Děložní polypy jsou slizniční výrůstky. Mohou pocházet z dutiny děložní – endometriální polypy, nebo z kanálu hrdla děložního – cervikální polypy. Mohou se tvořit osamoceně nebo ve větším množství, velké od jednoho milimetru po několik centimetrů. Se sliznicí mohou být spojeny tenkou stopkou nebo širokou základnou.

Oba typy polypů jsou většinou nezhoubné. Přesto, aby se vyloučilo zhoubné bujení na jejich povrchu, odebírá se vždy vzorek na histologické vyšetření.

Projevy děložních polypů

Nejčastějšími projevy polypů jsou nepravidelné krvácení mimo menstruační cyklus, nezvykle silné menstruační krvácení, nepravidelné krvácení po menopauze, krvácení po pohlavním styku nebo výtok. Nemusí se však projevovat žádnými příznaky. Neodhalené polypy mohou být příčinou nemožnosti otěhotnění.

Polyp dutiny děložní je většinou odhalen vaginálním ultrazvukovým vyšetřením, cervikální polyp je většinou viditelný při vyšetření v zrcadlech, kdy z branky děložního hrdla vystupuje malý růžový výběžek výjimečně větší než 1 cm.

Může však být neviditelný a bezpříznakově růst uvnitř děložního hrdla. Diagnózu potvrdí lékař pomocí hysteroskopie. Jedná se o vyšetření dutiny děložní optickým přístrojem, který umožňuje také odebrání vzorku na histologii.

Odstranění děložních polypů

Větší polypy se odstraňují pomocí resektoskopu, což je hysteroskop většího průměru se speciální bipolární kličkou. Hysteroskopie je tedy jak diagnostickou, tak léčebnou metodou. Tento zákrok se provádí v celkové anestézii, trvá několik minut, v nemocnici se zůstává několik hodin, doba rekonvalescence je 1 den.

Drobné polypy lze odstranit ambulantně bez jakékoli anestézie a bolesti. I po odstranění polypů jsou nutné pravidelné kontroly u lékaře, protože se často vracejí a mohou se tvořit opakovaně.

Nejasná příčina vzniku

Příčina jejich vzniku není jasná. Jistou roli hrají hormonální vlivy. Polypy jsou citlivé na estrogen, to znamená, že reagují na estrogen stejně jako děložní sliznice. Rostou s množstvím estrogenu v krvi.

Dalšími rizikovými faktory jsou obezita, medikamentózní léčba rakoviny prsu nebo vysoký krevní tlak. Toto onemocnění postihuje nejčastěji ženy mezi po 40. roce věku.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.