Polyp.cz

Abnormální výrustky tkáně

Žlučníkové polypy

Polypy jsou nezhoubné slizniční výrůstky. Většinou se vyskytují v zažívacím traktu, jehož součástí je také žlučník, hruškovitý orgán schraňující žluč nutnou pro trávení tuků. Žlučovými cestami je propojen s játry a dvanáctníkem tenkého střeva.

Rozdělení podle velikosti

Polypy do velikosti 10 mm nepředstavují důvod k obavám, mnohočetné polypy nebo ty o velikosti nad 15 mm by měly být chirurgicky odstraněny. Představují sice malé, ale přesto asi 5% riziko transformace na rakovinné bujení.

Příznaky žlučníkových polypů

Příznaky žlučníkových polypů jsou žádné nebo minimální. Hlavním projevem je pak bolest v pravé horní části břicha. Může být stálá nebo přerušovaná, avšak vždy mírná. Silné bolesti jsou většinou spojeny se žlučníkovými kameny. Jiné příznaky jsou vzácné.

Právě pro jejich častou bezpříznakovost jsou většinou zjištěny při diagnostických testech pro žlučníkové kameny nebo zánět žlučníku.

Příčina jejich vzniku je neznámá.

Prevence

Chcete-li šetřit žlučník a alespoň částečně tak snížit riziko vzniku žlučníkových kamenů či polypů, jezte stravu s nízkým obsahem tuků, vyvarujte se velkého množství kofeinu a alkoholu a naopak do jídelníčku zařaďte hodně ovoce a zeleniny.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.