Nosní polypy
Polypus je řecké slovo, které v doslovném překladu znamená mnoho noh.
Nosní polypy jsou útvary vznikající vychlípnutím sliznice vedlejších dutin nosních do dutiny nosu. Mohou být ojedinělé, jednostranné nebo oboustranné. Jedná se o onemocnění nepříjemné, ale ne život ohrožující.
Postihuje asi 4 % obyvatel, mužů i žen převážně staršího věku.
Příčina obtíží
Nejstarší zmínka o nosních polypech se dochovala až z doby starověkého Egypta. Přesto není ani dnes známa přesná příčina těchto obtíží. Udává se, že jsou nejčastěji důsledkem chronického zánětu nosní sliznice.
Riziko vzniku je také vyšší u osob, které se léčí s cystickou fibrózou či probronchiálním astmatem nebo u lidí s přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou.
Projevy polypů
Polypy ucpávají nosní průduchy, projevují se proto nejčastěji sníženou nosní průchodností, v pozdějších stádiích může být dýchání nosem téměř nemožné. Zanedbané polypy mohou dosáhnout takových velikostí, že „vylézají“ z nosu ven.
S polypy souvisí také snížená schopnost čichu. Omezují také ostatní funkce nosu – ohřátí, zvlhčení a čištění dýchaného vzduchu, zvyšují tak riziko onemocnění dolních cest dýchacích. Mohou se projevovat bolestí hlavy nebo pocity tlaku v obličeji.
Vyšetření u lékaře
Vyšetření u lékaře probíhá odebráním anamnézy a prohlédnutím nosu pomocí nosního zrcátka (rinoskopie) nebo optiky (rinoendoskopie). Někdy se provádí také nosní výtěr, kterým se zjistí případná přítomnost nežádoucích bakterií. U četnějších polypů se jejich rozsah zjišťuje pomocí rentgenu nebo počítačové tomografie.
Léčení polypů
Menší polypy lze léčit pomocí nosního spreje. Ten obsahuje kortikoidy, které mají protizánětlivé a antiedematózní (proti otoku) účinky, a které dokáží některé polypy zcela odstranit. Léčba může trvat i několik měsíců. Není potřeba se obávat nežádoucích účinků kortikoidů, protože působí pouze v místě aplikace.
V případě neúspěšné léčby pomocí nosního spreje lze omezenou dobu (1 – 2 týdny) užívat kortikoidy v tabletách. Pokud selžou tyto konzervativní metody, je nutné polypy odstranit chirurgicky.
Podle velikosti postižení se zákrok provádí jen při místním znecitlivění, v analgosedaci (částečně při vědomí) nebo při celkové narkóze. Důležitá je také pooperační léčba, která spočívá v dlouhodobém používání nosních sprejů, které brání jejich brzkému navrácení.
I přes veškerou snahu lékařů a pacientů je bohužel hlavní komplikací nosních polypů jejich častá recidiva.